W procesie usamodzielniania i brania odpowiedzialności za swój własny rozwój edukacyjno-zawodowy młody człowiek może skorzystać ze wsparcia ogromnej liczby instytucji i organizacji rynku pracy, edukacji, doradztwa, przedsiębiorczości oraz jednostek pomocowych działających w sytuacji kryzysu i trudności.
System oferuje sieć bogatego wsparcia w rozmaitych formach i obszarach. Niejednokrotnie ilość i natłok informacji lub ich pomieszanie i brak spójności powodują znaczące trudności w efektywnym poszukiwaniu pomocy, odnajdywaniu właściwych ścieżek rozwoju i wybieraniu dla siebie najcenniejszych wiadomości.
Zapraszamy do skorzystania z naszej mapy, która w jednym miejscu skupia istniejące instytucje i organizacje mające na celu wspieranie młodych osób w dążeniu do samodzielności i niezależności. Znajdziesz tu indywidualnie dopasowane do Twoich potrzeb rozwiązania i formy pomocy, z których możesz skorzystać w procesie rozwoju edukacyjno-zawodowego.
Agencje zatrudnienia to niepubliczne jednostki organizacyjne świadczące usługi w zakresie pośrednictwa pracy, pośrednictwa do pracy za granicą u pracodawców zagranicznych, poradnictwa zawodowego, doradztwa personalnego i pracy tymczasowej.
W zakresie pośrednictwa pracy, agencja zatrudnienia:
W zakresie doradztwa personalnego agencja zatrudnienia może świadczyć usługi polegające w szczególności na:
Poradnictwo zawodowe polega na:
· udzielaniu pomocy w wyborze odpowiedniego zawodu i miejsca zatrudnienia,
· udzielaniu informacji niezbędnych do podejmowania decyzji zawodowych w szczególności o zawodach, rynku pracy oraz możliwościach szkolenia i kształcenia,
· inicjowaniu, organizowaniu i prowadzeniu grupowych porad zawodowych, zajęć aktywizujących w zakresie pomocy w aktywnym poszukiwaniu pracy,
· udzielaniu pracodawcom pomocy w doborze kandydatów do pracy, w szczególności na udzielaniu informacji i doradztwie w tym zakresie.
Biura karier działają jako jednostki organizacyjne uczelni wyższych.
Biura Karier przede wszystkim stanowią pomost między studentami i absolwentami szkół wyższych a rynkiem pracy. Ponad to:
Lista biur karier w Poznaniu:
http://poznan.dlastudenta.pl/kariera/biura_karier/
Jedną z Instytucji rynku pracy są Instytucje szkoleniowe. To publiczne i niepubliczne podmioty prowadzące na podstawie odrębnych przepisów edukację pozaszkolną.
Udając się do danej instytucji (na terenie miasta Poznania prawie 500 zarejestrowanych placówek) młody człowiek otrzyma informacje o dostępnych szkoleniach i warsztatach, które w wymierny sposób realnie wpłyną na podniesienie kwalifikacji zawodowych i otworzą drzwi do wielu miejsc pracy.
Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie w Poznaniu jest jednostką organizacyjną Miasta Poznania realizującą zadania z zakresu pomocy społecznej. Głównym założeniem działalności urzędu jest stworzenie mieszkańcom Miasta Poznania możliwości do przezwyciężania trudności życiowych, których nie są oni w stanie rozwiązać przy pomocy własnych zasobów.
MOPR realizuje szereg zadań mających na celu niesienie realnego wsparcia w trudnych sytuacjach. Do zadań należy m.in. udzielanie wsparcia finansowego, udzielanie pomocy osobom z rodzin z problemem alkoholowym, czy borykających się z niepełnosprawnością.
Poradnie i placówki zajmujące się leczeniem osób uzależnionych od alkoholu i innych substancji psychoaktywnych stanowią niezwykle ważne i cenne wsparcie dla osób borykających się z problemem uzależnienia. W takim miejscu można uzyskać pomoc w postaci konsultacji z psychologiem i psychoterapeutą, rozmaitych form terapii pod okiem specjalistów, czy też przeprowadzenia badań lekarskich. Ośrodki te motywują do działania i uczestnictwa w różnych formach aktywności, których celem jest odbudowa zdrowia psychicznego oraz naprawa relacji rodzinnych i społecznych.
Wśród placówek znajdują zarówno Poradnie NZOZ, Stowarzyszenia, Fundacje oraz Kluby, czy Świetlice.
Poradnie psychologiczno-pedagogiczne oferują młodym ludziom bezpośrednią pomoc psychologiczną. Dotyczy ona takich obszarów jak profilaktyka, diagnoza, wybór kierunku kształcenia, czy drogi zawodowej. Specjaliści pracujący w tego typu placówkach pomogą określić indywidualne potrzeby, możliwości i predyspozycje młodego człowieka w zakresie rozwoju edukacyjno-zawodowego.
Powiatowy Urząd Pracy w Poznaniu jako instytucja wspierająca osoby bezrobotne oferuje różnorodne formy pomocy. Urząd przede wszystkim uwzględniając indywidualne potrzeby bezrobotnego ustala jeden z trzech profili pomocy. Następnie w ciągu 60 dni od ustalenia profilu zostanie przygotowany indywidualny plan działania.
I profil:
Indywidualny plan działania może być opracowany zarówno dla osoby bezrobotnej jak i poszukującej pracy. Zawiera on:
Na szczególną uwagę i opiekę urzędu mogą liczyć osoby do 30 roku życia oraz po 50 roku życia, osoby trwale bezrobotne, korzystające ze świadczeń pomocy społecznej, posiadające co najmniej jedno dziecko do 6 roku życia, posiadające co najmniej jedno dziecko niepełnosprawne do 18 roku życia oraz same będące niepełnosprawnymi.
Formy wsparcia udzielane przez urząd:
Poznańskie Centrum Świadczeń działa jako instytucja realizująca zadania w zakresie wpierania finansowego osób potrzebujących i rodzin. Otrzymasz tu pomoc w sytuacji przysługujących świadczeń rodzinnych, wychowawczych, dla opiekunów czy dodatków mieszkaniowych.
Wielkopolska Wojewódzka Komenda Ochotniczych Hufców Pracy jest jedną z 16 wojewódzkich komend podlegających bezpośrednio pod Komendę Główną OHP z siedzibą w Warszawie.
Jest to państwowa jednostka budżetowa nadzorowana przez Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. OHP są instytucją rynku pracy realizującą zadania określone w ustawie o instytucjach rynku pracy i promocji zatrudnienia, wyspecjalizowaną w działaniach na rzecz młodzieży, w szczególności młodzieży zagrożonej wykluczeniem społecznym, oraz bezrobotnych do 25 roku życia.
Za główny kierunek działań OHP obiera stwarzanie młodzieży warunków do prawidłowego rozwoju w obszarze społecznym oraz zawodowym.
Realizacja celów poprzez:
– budowanie wsparcia i systemu pomocy dla młodych ludzi,
– organizowanie form wychodzenia z ubóstwa, bezrobocia oraz patologii społecznych
Powyższe działania realizowane są za pośrednictwem jednostek, które specjalizują się w wychowaniu i działaniach profilaktycznych oraz szkoleniach zawodowych. Są to Ośrodki Szkolenia i Wychowania, Środowiskowe Hufce Pracy oraz Hufce Pracy.
Wojewódzki Urząd Pracy w Poznaniu jest jednostką organizacyjną samorządu województwa wielkopolskiego realizującą zadania w zakresie kreowania polityki rynku pracy, inicjowania i wspierania skutecznych rozwiązań promujących i stymulujących rozwój rynku pracy w województwie wielkopolskim.
WUP posiada wyspecjalizowane placówki, które gromadzą i udostępniają informacje o zawodach, rynku pracy, możliwościach zdobywania kwalifikacji zawodowych oraz pomagają klientom w podejmowaniu decyzji zawodowych. Są nimi Centra Informacji i Planowania Kariery Zawodowej.
Centra Informacji i Planowania Kariery Zawodowej Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Poznaniu bezpłatnie prowadzą:
W Centrach Informacji i Planowania Kariery Zawodowej Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Poznaniu doradcy zawodowi:
Usługi Centrów skierowane są w pierwszej kolejności do osób bezrobotnych i poszukujących pracy.
Centrum Informacji i Planowania Kariery Zawodowej obok konsultacji indywidualnych i zajęć grupowych zaprasza do skorzystania z materiałów dostępnych na miejscu. W sali informacji zawodowej można zapoznać się między innymi z:
oraz skorzystać z komputera i Internetu w zakresie przygotowywania dokumentów aplikacyjnych i poruszania się po rynku pracy i edukacji.