Jeśli jesteś młodą osobą (13 – 19 lat) zamieszkującą niewielką miejscowość (do 20 000 mieszkańców), masz ciekawy pomysł, inicjatywę? Zwróć się po wsparcie finansowe na realizację swoich pomysłów w Programie „Równać szanse” realizowanym przez Polską Fundację Dzieci i Młodzieży.
Istotą programu „Równać Szanse” są lokalne projekty, które dla młodych ludzi mają być ciekawym wyzwaniem i szansą współpracy z innymi, by razem osiągnąć wspólny cel, ucząc się po drodze, jak radzić sobie z zupełnie nową rolą i jak wykorzystywać zupełnie nowe kontakty, które nawiązują. Wszechstronne umiejętności społeczne to bowiem cecha człowieka kompetentnego, budzącego zaufanie, pomocnego innym i zaradnego w jak najbardziej pozytywnym sensie.
więcej o programie tutaj: https://www.rownacszanse.pl/o-programie
Znalazłeś się w trudnej sytuacji, stanąłeś w obliczu problemu, nie masz z kim porozmawiać? Wsparcie, pomoc czy rozwiązanie może stanowić telefon zaufania. Osoba, która jest po drugiej stronie słuchawki zrobi wszystko, żeby Ci pomóc, wysłuchać, doradzić i pokierować. Pracownicy tej organizacji to osoby o wysokich kompetencjach, kwalifikacjach i wielkich sercach gotowych nieść pomoc.
Możesz zadzwonić (lub napisać) od poniedziałku do niedzieli w godzinach od 12:00 do 2:00 na darmowy numer 116 111
Wsparcie otrzymasz między innymi w takich obszarach, jak:
Centra Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego to placówki edukacyjne dające ogromne możliwości kształcenia, praktyk, kursów, szkoleń, staży i ofert pracy.
Oferta placówki jest niezwykle bogata i dopasowana do aktualnych potrzeb rynku w kontekście zapotrzebowania na określone, popularne i atrakcyjne zawody i kwalifikacje.
W ramach oferty kierowanej do młodych ludzi można uzyskać:
Więcej informacji tu:
Jesteś bezrobotną kobietą i właśnie urodziłaś dziecko jednocześnie nie pobierając zasiłku macierzyńskiego ani uposażenia macierzyńskiego? W Poznańskim Centrum Świadczeń możesz ubiegać się o tzw. Świadczenie Rodzicielskie.
Złóż stosowny wniosek w PCŚ.
Szczegóły:
https://www.pcs-poznan.pl/index.php/pl/swiadczenia-rodzinne/swiadczenie-rodzicielskie
Jeśli jesteś studentem lub absolwentem i zaczynasz poruszać się po rynku pracy skorzystaj z oferty Biura Karier.
Jednostki te działając przy uczelniach wyższych dostarczają niezwykle cennych informacji na temat tego, jakie są aktualne wymagania i trendy na rynku wobec kandydatów na pracowników, jak podwyższyć swoje kwalifikacje zawodowe, czy językowe. Ponadto zbierają i przedstawiają od pracodawców oferty pracy, staży i szkoleń. W biurze karier dowiesz się też, jak sporządzić CV i list motywacyjny, jak przygotować się do rozmowy kwalifikacyjnej.
Spis poznańskich Biur Karier:
http://poznan.dlastudenta.pl/kariera/biura_karier/
Jeśli właśnie podejmujesz zatrudnienie oddalone od Twojego dotychczasowego miejsca zamieszkania o co najmniej 3 godziny drogi (czas przejazdu i powrotu do miejsca stałego zamieszkania środkami transportu zbiorowego) bądź zamieszkasz w hotelu lub wynajętym mieszkaniu w miejscowości lub pobliżu miejscowości, w której będziesz zatrudniony (lub odbywać tam staż i inną pracę zarobkową) możesz ubiegać się o zwrot kosztów przejazdu lub zakwaterowania. Wsparcie możesz otrzymywać nawet do 12 miesięcy.
Szczegóły:
http://poznan.praca.gov.pl/dla-bezrobotnych-i-poszukujacych-pracy/formy-wsparcia/zwrot-kosztow-przejazdu-i-zakwaterowania
oraz:
Jesteś osobą niepełnosprawną i nie pracujesz, ale masz pomysł na własny biznes? Jedną z form pomocy jaką oferuje Powiatowy Urząd Pracy w Poznaniu zarejestrowanym osobom niepełnosprawnym jest udzielanie jednorazowo wsparcia (ze środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych) na podjęcie działalności gospodarczej.
Szczegóły:
http://poznan.praca.gov.pl/dofinansowanie-podjecia-dzialalnosci-gospodarczej-dla-osoby-niepelnosprawnej
Jesteś osobą bezrobotną i chcesz założyć własną działalność ? – zgłoś się do urzędu (właściwy ze względu na miejsce zamieszkania lub miejsce prowadzenia działalności) pracy w celu złożenia wniosku o dofinansowanie tego przedsięwzięcia.
Jeśli będziesz prowadził działalność nie krócej niż 12 m-cy dotacja pozostaje bezzwrotną.
Szczegóły:
http://poznan.praca.gov.pl/dla-bezrobotnych-i-poszukujacych-pracy/formy-wsparcia/dofinansowanie-podjecia-dzialalnosci-gospodarczej
Jeśli jesteś osobą bezrobotną, zarejestrowaną w Urzędzie Pracy i wychowujesz dziecko lub zajmujesz się osobą zależną (os. chora, starsza, niepełnosprawna) możesz ubiegać się o zwrot części kosztów związanych z taką opieką. W sytuacji, kiedy zostaniesz skierowany na staż, szkolenie czy podejmiesz zatrudnienie możesz uzyskać takie wsparcie przez okres 6 miesięcy.
Należy złożyć wniosek we właściwym urzędzie pracy.
Szczegóły:
http://poznan.praca.gov.pl/dla-bezrobotnych-i-poszukujacych-pracy/formy-wsparcia/refundacja-kosztow-opieki-nad-dzieckiem-do-lat-7-lub-osoba-zalezna
Jesteś osobą bezrobotną, zarejestrowaną w urzędzie pracy, nie skończyłeś 30 roku życia i znalazłeś pracodawce chcącego zatrudnić Cię na mi. 18 miesięcy – możesz ubiegać się o tzw. bon zatrudnieniowy. Wsparcie stanowi gwarancję zrefundowania Twojemu przyszłemu pracodawcy zwrot części kosztów zatrudnienia, co daje korzyści obu stronom, a Ty stajesz się atrakcyjnym pracownikiem w oczach pracodawcy.
Szczegóły:
http://poznan.praca.gov.pl/dla-bezrobotnych-i-poszukujacych-pracy/formy-wsparcia/bon-zatrudnieniowy
Jeśli nie ukończyłeś 30 roku życia, chcesz podjąć pracę lub otworzyć działalność poza miejscem dotychczasowego zamieszkania możesz ubiegać się o środki finansowe na pokrycie kosztów zamieszkania w nowym miejscu.
Jest kilka kryteriów, które należy spełnić, aby uzyskać tzw. bon na zasiedlenie (jak odległość od miejsca zamieszkania mi. 80 km), po spełnieniu których można otrzymać środki do 200% przeciętnego wynagrodzenia.
Więcej szczegółów na stronie PUP:
http://poznan.praca.gov.pl/dla-bezrobotnych-i-poszukujacych-pracy/formy-wsparcia/bon-zatrudnieniowy
Jedną z Instytucji rynku pracy są Instytucje szkoleniowe. To publiczne i niepubliczne podmioty prowadzące na podstawie odrębnych przepisów edukację pozaszkolną.
Udając się do danej instytucji (na terenie miasta Poznania prawie 500 zarejestrowanych placówek) młody człowiek otrzyma informacje o dostępnych szkoleniach i warsztatach, które w wymierny sposób realnie wpłyną na podniesienie kwalifikacji zawodowych i otworzą drzwi do wielu miejsc pracy.
Lista placówek:
http://stor.praca.gov.pl/portal/#/ris/wyszukiwarka
Agencje zatrudnienia są niepublicznymi jednostkami organizacyjnymi świadczącymi usługi w zakresie pośrednictwa pracy, pośrednictwa do pracy za granicą u pracodawców zagranicznych, poradnictwa zawodowego, doradztwa personalnego i pracy tymczasowej.
W zakresie pośrednictwa pracy agencja zatrudnienia:
W zakresie doradztwa personalnego agencja zatrudnienia może świadczyć usługi polegające w szczególności na:
Poradnictwo zawodowe polega na:
· udzielaniu pomocy w wyborze odpowiedniego zawodu i miejsca zatrudnienia,
· udzielaniu informacji niezbędnych do podejmowania decyzji zawodowych w szczególności o zawodach, rynku pracy oraz możliwościach szkolenia i kształcenia,
· inicjowaniu, organizowaniu i prowadzeniu grupowych porad zawodowych, zajęć aktywizujących w zakresie pomocy w aktywnym poszukiwaniu pracy,
· udzielaniu pracodawcom pomocy w doborze kandydatów do pracy, w szczególności na udzielaniu informacji i doradztwie w tym zakresie,
Lista agencji:
http://stor.praca.gov.pl/portal/#/kraz/wyszukiwarka
Celem działalności Poradni psychologiczno-pedagogicznych jest niesienie fachowej pomocy w zakresie profilaktyki, diagnozowania i wspierania w rozwoju społecznym młodych ludzi. Z pomocą specjalistów można uzyskać informację na temat indywidualnych potrzeb, możliwości, predyspozycji, trudności oraz umiejętności i uzdolnień. Ponadto młody człowiek otrzyma pomoc w wyborze kierunku kształcenia i zawodu oraz planowaniu kształcenia i kariery zawodowej.
Lista placówek:
http://www.poznan.pl/mim/edziecko/poradnie-psychologiczno-pedagogiczne,poi,3532/
Jeśli podejrzewasz u siebie lub borykasz się z już istniejącym problemem uzależnienia niezwykle cenne wsparcie i pomoc stanowią Poradnie i Ośrodki Leczenia Uzależnień na terenie całego powiatu. W placówkach tego rodzaju uzyskuje się fachową pomoc specjalistów w zakresie badań, konsultacji, szeregu form terapii (indywidualnej, grupowej) i innych. Miejsca te stanowią również źródło motywacji do zmiany, do wejścia na drogę świadomego wyboru i rozwoju społecznego. W oparciu o skuteczne narzędzia z zakresu psychologii i psychoterapii osoba uzależniona otrzymuje możliwość powrotu do zdrowia i naprawy życia w obszarach, które mogły ucierpieć (edukacja, praca, rodzina).
Lista placówek:
http://www.poznan.pl/mim/ezdrowie/pomoc-dla-osob-uzaleznionych-od-alkoholu,poi,1370,13784/
Jeśli potrzebujesz konsultacji w zakresie poradnictwa zawodowego, chcesz poznać swoje predyspozycje do wykonywania konkretnego zawodu, nie wiesz, jak przygotować się do rozmowy kwalifikacyjnej, jak przeszukiwać i selekcjonować informacje na temat ofert pracy z rynku, czy też zastanawiasz się nad dalszą drogą edukacyjną – możesz skorzystać z możliwości indywidualnej rozmowy z doradcą zawodowym (również na odległość).
z doradcą możesz umówić się osobiście w jednym ze wskazanych 5-ciu miast lub pod danym adresem mailowym, jeśli ma się to odbyć zdalnie.
lista placówek i adresów: https://wuppoznan.praca.gov.pl/konsultacje-indywidualne-oraz-poradnictwo-zawodowe-na-odleglosc